tommy_z_k6 - 2007-08-25 23:12:54

Zasady wiary

W traktacie Makos 26 jest napisane, że Amoraita R. Simai, pierwszy który próbował ująć wszystkie prawa Mojżeszowe w całość i skoncentrować je w ograniczonych zasadach, ustanowił  wszystkie przepisy religijne w liczbie 613 (365 zakazów- tyle ile dni w roku i 248 przykazów, tyle ile członków w ludzkim ciele).
Król Dawid ograniczył je do 11:
- niewinność
- sprawiedliwość
- prawda
- wystrzeganie się obmowy
- wystrzeganie się złości
- wystrzeganie się żelżywości
- cześć dla wszystkiego co szlachetne
- pogarda dla wszystkiego co złe
- uświęcenie przysięgi
- bezinteresowne pożyczanie
- nie każenie się przekupstwem.

Jezajasz, po Dawidze, ograniczył je do 6:
- być sprawidliwym
- mówić prawdę
- gardzić samolubstwem
- nie nastawiać ręki do datków
- nie nachylać ucha do złych podszeptów
- unikać nęcących pokus.

Po Jezajaszu, prorok Micha sprowadził wszystkie prawa do 3:
- postępować sprawiedliwie
- miłować cnotę
- wykonywać dobre uczynki.

W końcu prorok Habakuk wyraża wszystko w jednej zasadzie:
Sprawiedliwy żyje w swojej wierze.


Saadia Gaon (892-942) był pierwszym który postawił 10 zasad wiary:
1) Stworzenie świata przez Boga
2) Jedność Boga
3) Objawienie zakonu
4) Wolna wola
5) Grzech i pokuta
6) Dusza i jej nieśmiertelnośc
7) Zmartwychwstanie
8) Zbawienie
9) Nagroda i kara
10) Przeznaczenie człowieka

Chuschiel (zm. w 1050) postawił krótszą listę żydowskich dogamtów, a mianowicie:
1) Wiara w Boga
2) Wiara w proroctwo
3) Wiara w przyszłe życie
4) Wiara w przyjście Mesjasza

Jeszcze inna liczba dogmatów została przedstawiona przez Abrahama ben Dawida z Toledo (w XII wieku):
1) Istość Boga
2) Jedność Boga
3) Atrybuty Boga
4) Dzieła Boga
5) Opatrzność Boga.

Jednak największą powagę i rozpowszechnienie zyskały sobie atrybuty wiary ułożone przez Majmonisa (rok 1168) w dziele "Myszna-Tora".  Weszły one do liturgii i każdy Izraelita w porannej modlitwie je odmawia. Oto one:

1) Wierzę wiarą niezachwianą, że Stwórca, błogosławione niechaj będzie imię Jego, jest stwórcą i rządcą wszystkich tworów, i że On sam dokonał, dokonywa i dokonywać będzie wszystkich dzieł.
2) Wierze wiarą niezachwianą, że Stwórca, błogosławione niechaj będzie imię Jego, jest Jedyny, i że nie masz jednoty jemu podobnej, pod każdym względem, i że On sam jest Bogiem naszym, był, jest i będzie.
3) Wierzę wiarą niezachwianą, że Stwórca, błogosławione niechaj będzie imię Jego, nie jest ciałem, że nie ma żadnych przedmiotów cielesnych, i że nie masz nic do niego podobnego.
4) Wierzę wiarą niezachwianą, że Stwórca, błogosławione niechaj będzie imię Jego, jest pierwszym i ostatnim.
5) Wierzę wiarą niezachwianą, że tylko do Stwórcy jedynego , błogosławione niechaj będzie imię Jego, wolno się modlić, i że nie wolno modlić się do kogoś innego.
6) Wierzę wiarą niezachwianą, że wszystkie słowa proroków są prawdą.
7) Wierzę wiarą niezachwianą, że proroctwo Mojżesza, nauczyciela naszego, pokój z nim, było prawdziwem, i że on był najprzednieszym z proroków, poprzedzających go i następujących po nim.
8) Wierzę wiarą niezachwianą, że zakon cały, który teraz znajduje się w rękach naszych, jest tym samym, który dany został Mojżeszowi, nauczycielowi naszemu, pokój z nim.
9) Wierzę wiarą niezachwianą, że zakon ten nie zostanie zmienionym i że nie będzie objawionym inny zakon od Stwórcy, błogosławionem niech będzie imię Jego.
10) Wierzę wiarą niezachwianą, że Stwórca, błogosławione niechaj będzie imię Jego, zna wszystkie czyny ludzi i ich zamysły, jak mówiono: ten co tworzył ich serce wraz, który uważa na wszystkie ich czyny.
11) Wierzę wiarą niezachwianą, że Stwórca, błogosławione niechaj będzie imię Jego, odpłaca dobrem strzegącym Jego przykazań i karze przestępującym Jego przekazania.
12) Wierzę wiarą niezachwianą, w przyjście Mesjasza, i jakkowielk się nie pojawia, wyglądać Go będę każdego dnia, że przyjdzie.
13) Wierzę wiarą niezachwianą, że będzie zmartywchwstanie w czasie, gdy wolą będzie Stwórcy, niech błogosławione będzie imię Jego, i wywyższoną pamięć o Nim na zawsze i wieki wieków.


[na podstawie: "Przewodnik judaistyczny obejmujący kurs literatury i religii", Hilary Nussbaum, Warszawa, 1893, ss. 290-305/ reprint: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa, 1989]

w następnym "odcinku": czym jest Judaizm?

Krasnalek - 2007-08-26 18:57:08

Suuper:) Tommy dam Ci tu moda będziesz szalał :)

P.S. proponuje wymieniać tu propozycje na następne odcinki, bo może ktoś jednak ma jakieś pytania? wątpliwości? Jakby ktoś miał na temat innej religii to oczywiście można pytać zrobimy wątek i tyle:) ja się tym dość dużo interesowałem więc coś tam wiem :)

tommy_z_k6 - 2007-08-26 23:10:59

no spoko, jak kto ma jakieś propozycje/pytania to prosze bardzo, może nie odpowiem "raz dwa trzy"...ale jako że literature mam, to bede mógł poszukać (no a jak nie znajdę tam to mam do kogo sie zwrócić z pomocą).

jeżeli chodzi o mnie to mam w planie napisać o czystych/nieczystych pokarmach, i o najważniejszych świętach,  itp etc.

Krasnalek - 2007-08-26 23:55:04

no i pięknie czekam z niecierpliwością...

jakowal - 2007-08-27 17:18:02

Ladnie, gratuluje tommy_z_k6 - niezla robota. Ta ksiazka (na ktora sie powolujesz) jest gdzies online? Nie znam jej.

Pamietajcie tylko, ze w Judaizmie nie ma "dogmatow wiary" - te ktore wymieniles byly probami zebrania takowych - nie udalo sie to dotychczas nikomu. I raczej nie ma takiej potrzeby - Judaizm doskonale funkcjonuje bez dogmatow. Tak naprawde licza sie czyny czlowieka - w co sie wierzy lub nie wierzy ma drugorzednie znaczenie. Wiec o ile wykonujesz przykazania - jest ich 613 - mozesz nawet teoretycznie nie wierzyc w nic. Oczywiscie to tylko teoria, ktos, kto nie wierzy w istnienie Boga nie bedzie raczej wykonywal jego przykazan...

www.maly-kacik.pun.pl www.thecrips.pun.pl www.sieroslaw-mafia.pun.pl www.preity-zinta1.pun.pl www.thinandperfect.pun.pl